ЗемеделиеСтраната

100 000 лева се отпускат за сертифициране на стопанствата по стандарта GLOBALG.A.P.

Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпредели 100 000 лева за 2021 г. по схемата „Помощ за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.”
Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци. Кандидатите, в лицето на земеделския стопанин или организацията, предоставят в ДФЗ отчетните документи, доказващи успешно приключилата сертификация по стандарта GLOBALG.A.P. Срокът за изплащане на помощта е до 30 работни дни от представяне на документите.
Помощта се предоставя за максимален период от пет години и е ограничена до 1 200 лв. с включено ДДС, на бенефициер годишно и до 5 000 лв. с включено ДДС на група или организация годишно. Производителите ще получават средствата на годишна база. Като задължително условие за отпускане на субсидията е получаването на валиден сертификат за съответствие със стандарта GLOBALG.A.P.
Помощта се предоставя само за „ново участие“ в стандарта GLOBALG.A.P., като това условие важи при първо кандидатстване по схемата за подпомагане.
Важно е кандидатите по схемата да знаят, че за подпомагане се приемат разходи по издаване на сертификат, които са извършени след подаване на заявлението за кандидатстване в ДФЗ.
Държавната помощ има за цел да стимулира земеделските стопани при въвеждане на стандарта GLOBALG.A.P. По него изискванията са в няколко основни направления. Най-важно е интегрираното управление на препаратите за растителна защита, контролът на управлението и прилагането на торове, пестициди, хербициди, както и хигиената по време на прибиране на реколтата и обработка на продукцията. Изискване на GLOBALG.A.P. е задължителната сертификация на всички площи, които притежава земеделският стопанин. Така може да се избегне смесване на контролирана и неконтролирана продукция. Ефектът от прилагането на държавната помощ е да се намали използването на химикали, което води до минимизиране на вредното въздействие на земеделските дейности върху околната среда.
Предстои Държавен фонд „Земеделие“, съвместно с Министерство на земеделието храните и горите да изготви указания за предоставяне на помощта.

Подобни новини

Back to top button