Услуги

Започна рекултивацията на старото плевенско депо за отпадъци

С церемония „Първа копка” днес беше даден официалният старт на проекта „Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за битови отпадъци на територията на община Плевен”. Проектът се финансира по Административен договор за БФП № BG16M1OP002-2.010-0012-C01 (№ Д-34-31/13.05.2020 г.), Процедура № BG16M1OP002-2.010, Рекултивация на депа за закриване, предмет на процедура по нарушение на правото на ЕС по дело С-145/14 по Приоритетна ос „Отпадъци“ на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“
Основната цел на проектното предложение е насочена към изпълнение на задълженията на Република България по процедура по нарушение на правото на ЕС във връзка с постановеното Решение на Съда на Европейския съюз от 16.07.2015 г. по дело С-145/14.
Ще бъдат изпълнени полагане на рекултивиращ слой и биологична рекултивация в обхват на тялото на отпадъците; изграждане на система за повърхностно отводняване и изграждане на система за мониторинг.
Площта, която е заета от отпадъци, е около 185 дка. Планирано е след прибутване и предепониране на отпадъците да бъде оформено тялото на рекултивацията, което ще е с площ около 173.16 дка. Предвид голямата площ на депото, за изграждането на дренажния слой за биогаз и дренажния слой за филтрирали през рекултивационния слой атмосферни води ще бъде използван дренажен геокомпозит двустранно каширан с геотекстил. С изграждането на водоплътен горен изолационен екран се цели да се елиминира количеството инфилтрат генерирано от отпадъците, разказа на последваща пресконференция по проекта неговият ръководител Стефан Милев – заместник-кмет на Община Плевен.
Проектната разработка предвижда изграждане на газоотвеждаща система, състояща се от газов слой, 21 бр. газови кладенци, система за събиране и разпределяне на биогаза, включваща мрежа от газопроводи, 9 бр. кондензационни кладенци, вентилатор за извличане на биогаз и инсталация за високотемпературно обезвреждане на биогаз.
Ще се изгради и охранителна канавка около рекултивираното тялото на отпадъците. В проекта е залегнало и изграждането на система за мониторинг на депото, състояща се от 3 броя кладенци за контрол на подпочвени води и 24 бр. геодезически репери за контрол на сляганията в тялото на отпадъците.
След извършване на техническата рекултивация ще се извърши биологична рекултивация на депото в срока на устойчивост на проекта – 5 години от окончателното плащане по проекта, поясни още Стефан Милев.
Срокът за изпълнение на техническата рекултивация е 270 дни от датата на откриване на строителната площадка – 04.03.2021 г., а  срокът за изпълнение на биологичната рекултивация за първата година – 30 дни след приключване на техническата рекултивация – полагане на почвен слой с дебелина 1,00 м, от които хумусен почвен слой 0,30 м.
Общата стойност на проекта е 12 241 909, 84 лева – 100 % безвъзмездна финансова помощ.

Подобни новини

Back to top button