БойниСвета

Отборът на Шотокан карате клуб „Спартак 14“ при 16-20 години юноши и девойки са Европейск шампион за 2022 година

На 1,2 и 3 април в сръбския град Суботица се проведе Европейското първенство по Шотокан Карате-до за 2022 година, на което взеха участие над 1000 състезатели, съобщават от Шотокан карате клуб „Спартак 14“. В надпреварите десетте плевенски състезатели участваха в четири дисциплини – ката шотокан, кумите шобу ипон, кумите шобу санбон и отборно кумите. Четирима от тях се завърнаха с индивидуални постижения.
Ученикът на Спортно училище „Георги Бенковски“ Тихомир Тодоров стигна до финал в своята категория и зае второто място. Заради нелепа травма на полуфиналната среща с азербайджански съперник, Тихомир не успя да вземе участие в другата дисциплина – шобу санбон кумите. В дисциплината Ката се класира четвърти.
С три бронзови отличия се завърнаха плевенчани. Станислав Станчев при 12-13 години момчета в дисциплината шобу ипон кумите грабна бронза и се класира 4-ти в ката. Максимилиан Рупчански след 2 победи и 1 загуба се класира на 3 място в дисциплината шобу санбон при 16-17 годишните юноши. Мирела Йолова стана трета при девойки 18-20 години в дисциплината шобу ипон кумите. Това беше последно участие за Мирела при девойките. От есента продължава да се състезава при жени над 21 години.

В спор за бронза на 4 място остана състезателката на „Спартак 14“ по ката Гергана Атанасова при 18+ девойки и жени. Фаталните 2 стотни не достигнаха на Гергана да се изкачи на стълбичката.
Значителен е приносът на плевенските състезатели в отборната дисциплина шобу ипон кумите. Петър и Станислав Станчеви се класираха на второ място с отбора си при 12-15 години юноши до 57 кг. Стефани Иванова се класира на трето място с отбора си отборно кумите 12-15 г. микс /момичета и момчета/. Великослав Василев с отбора си грабнаха сребърния медал при тежките юноши 12-15 години, а Тихомир Тодоров с неговият отбор – бронза.
При юноши и младежи 16-20 години, с участието на Габриел Рупчански /дванадесетокласник в Спортно училище/, отбора се класира на 2 място. Габриел изигра решаваща среща, постигайки победа с Иппон, което доведе до успеха на отбора. На почетната стълбичка заслужено отбора му връчи купата.
Най-престижно класиране направи отбора при 16-20 години юноши и девойки микс, които с участието на Мирела Йолова се изкачиха до най-високото място на стълбичката и станаха Европейски шампиони за 2022 година.
Освен за спортните постижения, Спортното училище в Плевен награди своите най-успешни спортисти за изминалата 2021 г. На престижното първо място в категория „Най- перспективен млад състезател“ бе определен Тихомир Тодоров – 8 клас.
В десятката за „Спортист на годината“, намери своето заслужено място, деветокласникът Максимилиан Рупчански. И двамата на отминалото Европейско първенство отново доказаха, че заслужават това признание и заслужено класиране сред най-добрите спортисти на Спортно училище – Плевен.