Войната в УкрайнаЖивотновъдствоЗемеделиеСтраната

Над 62 милиона лева е помощта за земеделските стопани заради войната в Украйна

От 29 юли до 8 август 2022 година земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по извънредната финансова помощ във връзка с преодоляване на последиците от войната в Украйна, съобщават от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Приемът е определен със заповед на изпълнителния директор на фонда. До 30 септември 2022 година от ДФЗ ще изплатят финансовата подкрепа на допустимите кандидати след извършване на всички административни проверки, включително и проверки на място.
Документи за подпомагане ще се приемат в Областните дирекции на ДФ „Земеделие“, отдел „Прилагане на схемите и мерките за подпомагане“ (ОПСМП) по постоянен адрес на физическото лице или по адрес на управление на едноличния търговец или юридическото лице.
Определеният бюджет за помощта е в размер на 62 259 820 лева.
Финансовият ресурс е разпределен в следните направления:
– 25 000 000 лева за сектор „Свиневъдство“, за свине-майки и прасета за угояване;
– 25 000 000 лева за сектор „Птицевъдство“, за кокошки носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици;
– 6 000 000 лева за лозаро-винарски сектор за площи с винено грозде;
– 6 259 820,44 лева за оранжерийно производство на зеленчуци, от които:
= 5 007 856,35 лева за отопляеми оранжерии;
= 1 251 964,09 лева за неотопляеми оранжерии.
Право на подпомагане имат земеделските стопани физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани за 2022 г. за сектора, за който кандидатстват, по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.
Кандидатите от сектори „Свиневъдство“ и „Птицевъдство“ следва да притежават удостоверение за регистрация на животновъден обект, издадено по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност към датата на кандидатстване. За 2021 г. те трябва да са получили подпомагане по схемата за държавна помощ „Помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свине/птици” и да стопанисват животновъден обект в нитратно уязвима зона, определена със заповед на министъра на околната среда и водите. В случай, че животновъдният обект на кандидата не попада в нитратно уязвима зона, кандидатът следва да докаже, че прилага балансирани и оптимизирани практики чрез поне двуфазово хранене с отделни рецепти за всяка категория свине/птици, допринасящи за ефективното управление на хранителните вещества.
Кандидатите от лозаро-винарския сектор следва да са регистрирани в Лозарския регистър по реда на чл. 27, ал. 2 от Закона за виното и спиртните напитки. За 2021 г. трябва да са подали в Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) декларация за реколта от грозде, съгласно Закона за виното и спиртните напитки за добив различен от нула и площите им с винени лозя, изразени в хектари, да са били допустими за подпомагане за Кампания 2021 г. по схемата за плащане за селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания).
Земеделските производители, отглеждащи зеленчуци в оранжерии, следва да притежават площи с оранжерийна култура, изразени в хектари, които са били допустими за подпомагане за Кампания 2021 г. по схема за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци след проверката за реализация. Площите им с оранжерийна култура, изразени в хектари, следва да са били допустими и за подпомагане за Кампания 2021 г. по схемата за плащане за селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания). При кандидатстване за отопляема оранжерия, оранжерията следва да разполага с инсталация за отопление, за което се представя одобрен инвестиционен проект в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Наредбата за прилагане на помощта е публикувана на сайта на ДФ „Земеделие“ в раздел „Селскостопански пазарни механизми“, подраздел „Извънредни схеми за подпомагане“.

Подобни новини

Back to top button