Кметът предлага Ваня Делийска за почетен гражданин на Плевен
Предложение за удостояване със званието „Почетен гражданин на Община Плевен“ на Ваня Делийска – създател и художествен ръководителна известния детски хор „Звъника“, предстои да бъде разгледано от ресорната комисия в Общински съвет – Плевен. Вносител на предложението е кметът на Общината Георг Спартански.
„Една от най-достойните емблеми на град Плевен и безспорен образец за детско певческо изкуство не само в страната, а и в много други държави, е хорът „Звъника”, чийто създател и художествен ръководител вече 38 години е г-жа Делийска“, се казва в предложението от градоначалника до председателя на местния парламент Мартин Митев, който е и председател на Комисията по Наредба №11 на ОбС – Плевен, за удостояване със званието „Почетен гражданин на Община Плевен“.
Г-жа Делийска е родена в с. Черни Вит. Средното си образование завършва в плевенското Средно музикално училище „Панайот Пипков”, където учи в класа по оперно пеене на известната педагожка Дора Гложенска. Следва кариера на оперна певица в плевенската опера „Христо Бръмбаров”. Слизайки от сцената г-жа Делийска създава през 1984 г. хор „Звъника”. Началото е поставено с около 15 деца, а новото столетие формацията посрещна с вече 150 момичета и момчета на възраст от 4 до 15 години. Днес „Звъника” се гордее със своите над 500 възпитаници, много от които остават във формацията до абитуриентска възраст. Много и значими са отличията на „Звъника” през годините от национални и международни конкурси и фестивали. Голямо признание за хоровата формация са и думите на оперната прима Гена Димитрова: “Брилянтен, звънтящ полет на детски гласове и души. Звън от щастливи светове и души. Това са хор “Звъника” и Ваня Делийска.”, припомня в предложението си Георг Спартански.
Званието “Почетен гражданин на Община Плевен” се присъжда на български и чуждестранни граждани за: изключителен дългогодишен последователен принос и заслуги за развитието на Общината; изключителни постижения в областта на обществения, научния, стопанския, социалния, културния и спортен живот; принос, свързан с утвърждаване авторитета на общината; дългогодишна обществено-полезна дейност и дейности, свързани със социалното подпомагане и развитието на гражданското общество в общината; дарителство с непреходна стойност и обществена значимост; за проявен изключителен героизъм. Писмено предложение за удостояване могат да правят: кметът на Общината; председателят на Общинския съвет; най-малко 10 общински съветници; обществени, професионални и творчески организации; Инициативни граждански комитети в състав не по-малко от 30 души, формирани чрез съответна подписка.
Всички постъпили предложения се разглеждат първо от Комисията по Наредба №11 в състав: председателят на Общинския съвет, председателите на 10-те постоянни комисии и членовете на Постоянната комисия по „Култура, вероизповедания и международна дейност” в местния парламент.
До момента направените предложения са две: за Максим Горанов – български музикант и композитор, внесено от 38 общински съветници и подкрепено с писмо от Плевенска филхармония, и за Ваня Делийска. И двете предстои да бъдат разгледани на заседание през м. април. При съответните решения от страна на Комисията председателят й и председател на Общинския съвет Мартин Митев внася предложенията за удостояване със званието на заседание на Общинския съвет. Званието „Почетен гражданин на Община Плевен” се връчва на тържествено заседание на местния парламент за 15 май – Празника на Плевен.