БизнесОбщество

От „Леони“ са доволни от българския си персонал и благодарят за подкрепата на местната власт и на общността

Нестабилната конкурентна среда в международната автомобилна индустрия и цялостното състояние на икономиката, която пострада от ковид пандемията и войната в Украйна са създали проблеми пред международната компания „Леони“. Но в България натежава липсата на достатъчно персонал. Това изтъкват като причини за окончателното решение за закриването на завода за кабелни автомобилни инсталации на „Леони“ в Плевен.

Днес пресконференция дадоха Свен Шмид, ръководител „Корпоративни комуникации“ в „Леони Груп“, управляващият директор на „Леони България“ ЕООД Андрей Косоухов, и експертът „Връзки с обществеността“ на „Леони България“ ЕООД Мария Тодорова (на снимката).

Вчера в прессъобщение от „Леони България“ информираха за взетото решение заводът в Плевен поетапно да преустанови работата си. В производството в Плевен са ангажирани 1 300 служители, които също вчера са били информирани за решението.

„Имаме постоянни финансови разходи, които едва покриваме. Да, българите учат много бързо – мога да говоря с часове за качествата им. Всъщност миналата година беше успешна за завода в Плевен. Стабилизирахме персонала. Увеличихме производителността с 50%. Но това не беше достатъчно. Все още не сме печеливши до нивото, което компанията очаква“, сподели Андрей Косоухов.

Управляващият директор на „Леони България“ подчерта, че са удовлетворени по отношение на работата на българския си персонал. Затова сега целта на ръководството е да помогне максимално на своите работници, за да бъде промяната по-безболезнена. Те ще бъдат освободени при стриктно спазване на Кодекса на труда. Всички ще получат обезщетения и ще могат да се регистрират след това на трудовата борса. Пак в съответствие със законодателството хората ще могат да се възползват от правото си да работят по 1 час по-малко на смяна, който им се дава за търсене на нова работа. И който от работниците успее да си намери такава заетост преди да бъде освободен, няма да бъде спиран да напусне.

Дори от ръководството ще осъществят контакт с други големи компании, които биха могли да предложат работа на съкратените от „Леони“. С молба за съдействие в тази нелека задача те се обръщат и към медиите.

В същото време Косоухов подчерта, че работата не спира, заводът има поръчки и те трябва да се изпълняват. Затова ще оценят лоялността на хората, които ще останат с тях докрай. „Ще има допълнително заплащане и това вече е заложено в бюджета“, заяви той.

Намаляването на работата ще става поетапно, като се започне от месец септември. Андрей Косоухов сподели, че то може да отнеме повече от 4 месеца и да не приключи в края на 2024 г. Но на въпрос възможна ли е някаква радикална промяна и отказ от затварянето отговори, че макар надеждата да умира последна, такова чудо е невъзможно.

Всъщност и Косоухов и Щмид отбелязаха, че състоянието на завода на компанията в България не е изолиран случай. Неотдавна е бил закрит завод на „Леони“ в Румъния. Затварянето на предпроятието в Плевен няма да донесе преливане на поръчки и ръст при другите заводи на „Леони“, а само финансово облекчаване.

Свен Шмид коментира, че от „Леони“ осъзнават, че като голям индустриален местен работодател, решението за закриване на завода засяга доста голяма част от местната общност, но това се налага заради икономическата обстановка. Той посочи, че в световен мащаб автомобилната индустрия е нестабилна, а поръчките се движат ту нагоре, ту надолу. За последните 5 години спадът на пазара на коли е цели 15%, изтъкна той.

Андрей Косоухов благодари на общността и на местната власт в Плевен за подкрепата, която са получавали през изминалите малко повече от 5 години от идването на „Леони“ тук. Той изказа благодарност към бившия кмет – Георг Спартански и настоящия – Валентин Христов.

Подобни новини

Back to top button