Иззеха екземпляри от застрашени диви животни при акция на полицията в областта
При специализирана полицейска операция в Плевенско, проведена под надзора на Окръжната прокуратура, са открити и иззети екземпляри от световнозастрашени диви гръбначни животни. Това стана известно на пресконференция в прокуратурата с участието на Цветан Йоцов – началник на отдел „Икономическа полиция“ в Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), Трифон Бойчев – началник на сектор „Престъпления, свързани с околната среда и дивата природа“ в „Икономическа полиция“ при ГДНП, заместник-окръжните прокурори в Окръжна прокуратура – Плевен Дияна Илиева и Венцислав Фердинандов, който е и наблюдаващ прокурор по делото.
Прокурор Илиева посочи, че досъдебното производство е образувано по постъпили материали от извършена проверка в ГДНП. Активно в продължение на почти два месеца са водени действия по разследването. На 11 септември е извършено претърсване на четири имота в Плевен, Кнежа и Койнаре, за които е установено че са собственост на едно и също лице.
По непотвърдена информация, публикувана по-рано днес в „24 часа“, имотите, в които са открити животните, са собственост на агробизнесмена Светослав Илчовски. Той стана известен през 2012 г. Тогава Илчовски подаде сигнал за изнудване срещу Димитър Аврамов, който тогава беше депутат от ГЕРБ. Аврамов беше арестуван и изключен от партията, а по-късно се вля в редиците на ДПС. Едва преди месеци народният представител получи на първа инстанция 1 година условно с 3 години изпитателен срок. През 2021 г. пък зърнопроизводителят съобщи, че е бил изнудван от Иван „Пилето“, който по думите на Илчовски го правел от името на тогавашния премиер Бойко Борисов. Беше свикана и нарочна комисия в парламента, а Илчовски дори изказа твърдения коя е Мата Хари, направила снимките на златните кюлчета. Проверка на прокуратурата обаче не потвърди твърденията му. Сега Светослав Илчовски твърди, че си е направил частен зоокът и многократно подавал документи за регистрация, но без резултат. А пеликаните и фламингото не били от дивата природа, а отгледани в контролирана среда и той имал за тях документи, фактури и сертификати.
Наблюдаващият прокурор по делото уточни, че най-голям брой животни са открити в имот в град Койнаре. Там при проверката са намерени различни екземпляри от световнозастрашени диви гръбначни животни, сред които розово фламинго, сив коронован жерав, розови пеликани, бели лебеди и други, както и препарирана кафява мечка, кожа от мечка с глава, препариран черен гарван, два замразени черни щъркела и други. Животните са отглеждани при добри условия, но мястото не е регистрирано като зоопарк, уточни прокурор Фердинандов.
По делото предстоят разпити, както и назначаването на експертизи – съдебно-зоологическа, ветеринарно-медицинска и други. По време на разследването са включени зоолози, орнитолози и биолози.
Препарираните животински видове са предадени на Регионалния исторически музей в Плевен, а част от живите птици са транспортирани в Софийския зоопарк, който се явява спасителен център за подобни екземпляри.
Прокурор Фердинандов допълни, че до момента сигнал за притежаването на тези животни не е постъпвал в Окръжната прокуратура в Плевен. През октомври миналата година Регионалната инспекция по околна среда и водите в Плевен е правила проверка в имота в Койнаре и е съставила констативни протоколи. При тази проверка в имота са установени и лемури, които са абсолютно забранени да се отглеждат от частни лица, възможно е да бъдат притежавани само от лицензирани зоопаркове. При специализирана операция на 11 септември обаче лемурите не са открити.
Трифон Бойчев уточни, че общо установените застрашени животни са 25 – шест птици розово фламинго, два розови пеликана, два бели лебеда, два сиви жерава, един папагал Жако, един папагал Жълтоглава амазона, два замразени черни щъркела, препарирана кафява мечка, трофей-глава на балканска дива коза, обработена кожа от мечка с глава, препарирани сив коронован жерав и гарван. Той призова гражданите да бъдат по-активни и да сигнализират, ако имат информация за подобни случаи, защото това е престъпление по Наказателния кодекс.
Наказанията, които се предвиждат по закон за притежаване на защитени животински видове, са затвор до пет години и глоба до 20 000 лв.
Информацията от днешната пресконференция е на БТА