В Съдебната палата в Плевен от днес започва информационна кампания под мотото „Без страх“. Нейната цел е да се повиши осведомеността за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. Това каза пред БТА председателят на Районния съд (РС) в Плевен съдия Вера Найденова.
Кампанията е съвместна инициатива на Плевенския районен съд, Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие, Отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – Плевен и Адвокатската колегия в града. Тя е посветена на Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени, който се отбелязва на 25 ноември.
„Информационната кампания е насочена към всички жертви на домашно насилие, които по една или друга причина не са потърсили помощ“, подчерта съдия Найденова. Тя припомни, че през август миналата година се приеха изменения в Закона за защита от домашно насилие. „Съществените промени влязоха в сила от 1 януари 2024 г. Разшири се обхватът на хората, които могат да бъдат пострадали от домашно насилие, удължи се срокът, в който те могат да подадат молба за защита пред Районния съд, въведе се и задължение към други институции, в случай че при тях са налични данни за домашно насилие, да препратят незабавно молбата в съда“, посочи още съдия Найденова.
„Нашите притеснения заедно с колегите от Кризисния център и Адвокатската колегия са, че много малко хора могат да разпознаят това, което им се е случило, и да го идентифицират като домашно насилие. Затова и нашата кампания е информационна, а не с цел превенция. Искаме хората да знаят какви са им правата, когато под някаква форма са пострадали от домашно насилие, към кого могат да се обърнат“, коментира председателят на РС – Плевен.
Тя посочи, че в съда два дни от седмицата по линия на дейността на Националното бюро за правна помощ се предоставят безплатни консултации по всякакви проблеми. „Оказва се, че малко хора знаят за тази възможност, а това е важно, защото доста често до нас идват искови молби по Закона за защита от домашно насилие, написани на ръка. Това е сигнал, че лицето, подало молбата, няма финансова възможност да си наеме адвокат и не знае, че може да му бъде оказана безплатна правна помощ. В тези случаи веднага насочваме лицето, защото много често жертвата на домашно насилие е в икономическа зависимост от своя насилник“, подчерта съдия Найденова.
Тя допълни, че има ръст от над 50% на случаите, в които Районният съд е сезиран с молби за защита по Закона за защита от домашно насилие след като законовите промени станаха факт.
„За съжаление, за изминалите близо десет месеца и половина имаме само един случай, в който пострадало лице е насочено от полицейско управление. Затова моята идея е в края на кампанията да представим статистика за това колко са подадените сигнали за домашно насилие в полицията и колко молби са постъпили в съда. Аз съм сигурна, че ще има голяма разлика в цифрите и искам да знам къде се къса връзката“, каза още съдия Найденова.
Срещите в рамките на кампанията „Без страх“ ще се провеждат всеки вторник и четвъртък от 14:00 до 16:00 часа до 22 ноември. Не е нужно предварително записване. На разположение на гражданите ще бъдат адвокат, психолог и социален работник, както и съдия, който да разяснява сроковете за подадени молби, предвидените мерки в закона и други.
БТА