Водещи новини

Мерки за решаване на проблема с безводието в Плевен бяха обсъдени на среща с министрите на МРРБ и МОСВ

Изграждането на язовир „Черни Осъм“ е безалтернативен проект за решаване на проблема с водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч. Държавата започва реални дейности за рестартиране на обекта. Очертани са и краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки, които държавата ще предприеме за решаване на водната криза в областите Плевен и Ловеч.

Това обяви на брифинг министърът на регионалното развитие и благоустройственото инж. Виолета Коритарова, съвместно с министъра на околната среда и водите Петър Димитров, след работната среща в столицата с кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и областния управител на Област Плевен Николай Абрашев. Тема на срещата бе проблема с безводието в региона. В разговора участваха и експерти от ВиК операторите и „Български ВиК холдинг“ ЕАД,

Министър Коритарова отбеляза, че строителството на яз. „Черни Осъм“ ще отнеме около 10 години, заради което ще бъде предприета спешна краткосрочна мярка за облекчаване на водния режим за Плевен. Тя е за изграждането на довеждащ водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група „Биволаре“. Проектът „Биволаре“ бе анонсиран като първо и най-бързо решение на проблема още преди месеци и от кмета д-р Валентин Христов и областния управител Николай Абрашев, както и в предварителни срещи в министерството от народния представител Пламен Тачев. „Изграждането на довеждащия водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група „Биволаре“ ще повиши количествата подавана вода, но няма да реши проблема на 100%“, посочи министър Коритарова. Затова, заедно с Общината ще започне активна работа по подмяна на вътрешната водопроводна мрежа, която е стара и амортизирана и в момента води до загуби на вода от 60%. По този начин ще бъдат намалени загубите и авариите. Паралелно с това МОСВ ще засили наблюдението на нивата на водите в язовирите, като ще се затегне регулационният режим и приоритетно ще се отпуска вода за питейни и битови нужди. За всички начертани мерки и стойността за тяхното изпълнение ще бъде изготвен обобщен доклад, който ще бъде представен на Министерския съвет с искане за финансиране на най-приоритетните задачи. „В МРРБ не сме спирали срещите с местната власт и обсъждането на проблемите с населените места на воден режим. Разглеждаме всички мерки и търсим работещи варианти“, посочи регионалният министър и отбеляза, че за да бъдат гарантирани проектите е нужна политическа воля и системна работа в тази посока.

„Положението в Плевен е сериозно, но има план за решаването му с пълната подкрепа и съдействие, която местната власт получаваме в лицето на държавата“, посочиха кметът д-р Валентин Христов и областният управител на Плевен Николай Абрашев.

От своя страна министърът на околната среда и водите Петър Димитров отбеляза, че климатичните проблеми водят до засушаване и опустошителни бедствия в цяла Европа, и призова да се работи приоритетно и за разработването на нови водоизточници, които да се включат в системите за водоснабдяването на населените места. Според министър Димитров изграждането на яз. „Черни Осъм“ ще реши проблемите с водоснабдяването на Плевен и Ловеч и ще даде сигурност за годни напред. В момента водите на река Черни Осъм не могат да се ползват пълноценно, защото няма нито язовир, нито пречиствателна станция. „Изграждането на язовира е без алтернатива в дългосрочен план. Това не означава, че няма да предприемем други краткосрочни мерки за облекчаване на режима на гражданите“, посочи още министърът. Той отбеляза също, че причините за безводието са комплексни и освен сушата друг сериозен фактор е старата и амортизирана водоснабдителна система.

Подобни новини

Back to top button