На оперативно заседание, проведено рано тази сутрин, кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов и министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров обявиха, че режимът на водата в Плевен и Ловеч се отменя. В срещата участва и управителят на ВиК – Плевен инж. Климент Тодоров.
Община Плевен преработи и преразгледа част от своите проекти към Министерство на регионалното развитие и благоустройството, в които е включена подмяна на ВиК мрежата, отбеляза кметът. „Ще има неудобство с придвижването в града по време на ремонтите, но те са крайно належащи“, каза още д-р Христов.
„Въпросът с водоснабдяването на Плевен и състоянието на водопреносната мрежа е неглижиран повече от 35 години. Тази мрежа е изключително амортизирана и е необходимо да бъде подменена. За първи път местната власт и ВиК дружеството вземат мерки в тази посока и слагат акцент върху тази дейност. За мен е удоволствие да видя този процес, той не изисква толкова много средства, има достатъчно средства“, каза министър Петър Димитров. В момента около две трети от подаваните за Плевен количества питейна вода се губят заради аварии в старата преносна мрежа. Министър Димитров уточни, че за намаляване на загубите ще бъде приложен методът, който използва „Софийска вода“ за откриване и отремонтиране на най-проблематичните участъци и с който загубите на питейна вода в столицата са намалели от над 80 % на под 50 %. „Изграждането на язовир „Черни Осъм“ остава безалтернативен проект за решаване на проблема с водоснабдяването и актуализацията на проекта напредва“, подчерта министър Димитров. Той напомни, че в момента водите на река Черни Осъм не могат да се ползват пълноценно, защото няма нито язовир, нито пречиствателна станция. Промените в климата в световен мащаб и все по-честото и дълго засушаване също изиграват роля, допълни министърът на околната среда и водите.
Управителят на ВиК – Плевен, инж. Климент Тодоров съобщи, че в момента се проектират ремонтните дейности на двата магистрални водопровода в участъка от колелото на Моста в парк „Кайлъка“ по ул. „Сан Стефано“ до кръстовището с ул. „Шипка“ и нагоре до включването ѝ в бул. „Христо Ботев“. „В момента ремонтите се проектират, след това ще е необходимо време за провеждане на обществените поръчки за изпълнители и, ако няма обжалване, реалните дейности ще могат да започнат след около 6 месеца. Ще има затворени улици и кръстовища, докато текат ремонтите, няма как да се случи по друг начин, затова призоваваме всички за повече търпение“, уточни инж. Тодоров.