Първият женски социален клуб TheFoundHERS беше открит на гала вечеря с водещ Елена Сергова

Евгения Тонова, Илияна Григорова и Петя Минчева са създателки и основателки на тази нова по рода си общност. На 30 януари, в изисканата атмосфера на ресторант Desizo Monni те успяха да съберат 120 работещи дами и представиха своята концепция за това ново начинание. Според тях, съвременната жена, изпълняваща множество социални роли, има нужда от средище за обмен на практична, полезна информация и идеи, подкрепяща среда чрез реални срещи „очи в очи“. Името на клуба представлява игра на думи от английски и съдържа понятията „основаване“ – foundation и притежателно местоимение в женски род – HERS. Две от основоположничките Евгения Тонова и Илияна Григорова, заедно с водещата на събитието Елена Сергова – редактор, блогър, позната като финалистка от „Най-романтичното шоу в Ефира“, втори сезон, разказаха пред posredniknews.com какво ги мотивира и вдъхновява.
Илияна Григорова посочва, чеимето TheFoundHERS идва от аналог с думата „основатели“ и завършва с HERS, тъй като е само за жени. „Олицетворява не само нас трите, но и всички момичета заедно с нас. Всички, които се присъединят си ги наричаме другите основателки. Създаваме точно женска общност, едно място, където жените се чувстват спокойни да бъдат себе си, да правят всичко, което си пожелаят, без мъже насреща“.
Основателката допълва: „Всъщност моите приятелки Евгения и Петя правят поредицата срещи „Грим и вино“. Оттам ни дойде идеята като естественото продължение да направим много други събития за жените, защото не всички се интересуват от грим или вино. Разбира се, има такива, които са бизнес ориентирани, други готвят, отглеждат деца“. По думите на Илияна Григорова в Плевен няма такова нещо като женски социален клуб. „В други големи градове, като София, Пловдив, Варна и да не говорим за чужбина има подобни общности. При нас няма. Това ни е целта и причината да се обединим. За съжаление, Плевен е град, който не предлага безкрайни възможности за забавление, освен обикновените ресторанти и кино“, уточнява тя.
„Момичетата в клуба са толкова уредни, че могат да измислят много неща като събития, които да се генерират в града. Още дами ни писаха от Русе, Велико Търново и други градове, които да се присъединят тази вечер към нас. Другите събития ще се разнообразни, от сорта на спа ретрийти, йога уикенди, дегустация на вино, правене на хляб с квас, развитие на бизнес идеи“. Според Григорова това означава абсолютно всичко, което касае живота на една жена. „В днешно време жената я засяга всяка една тема. Не мисля, че вече толкова се делим на мъже и жени. Дойде от идеята за обединение на жените в Плевен и околията. Искаме и да се забавляваме заедно. Ние не сме изцяло бизнес общество, нито специфично кулинарно, а женско – с всичките ни характери и различия“.
Илияна Григорова уточнява, че в Плевен има много мъжки клубове или такива, в които преобладават мъжете. „Искаме да стимулираме всяка една жена, независимо от възрастта си да не се притеснява от факта, че е само сред дами. Например моята сестра беше доволна, че няма да има мъже тази вечер. Искаме и другите момичета да усетят това спокойствие, че са сред женска енергия и сила! Защото мъжът и жената са много различни светове и за нашите цели не можем да ги съберем на едно място.“
Според Илияна Григорова паролата за достъп на дамата в клуба е позитивно отношение. „Винаги ще се намери нещо, от което човек да е недоволен. Такива нагласи не са ни нужни, искаме жени с отворено съзнание, интелигентни, които мечтаят, действат и правят нещата, които са си наумили!“, казва тя.И призова: „Скъпи момичета, не се притеснявайте да се свържете с нас, тъй като много ни попитаха как точно се влиза в този клуб. Дали няма някакъв ритуал (смее се). Нека се свържат с нас в социалните мрежи, във всички присъстваме. За всяка една ще се намери нейното събитие, за всекиго по нещо. Ние сме отворени към дамите и се надяваме и те да бъдат отворени към нас. Ще им предложим много и тепърва започваме с големи събития. Това е само началото и можем да направим още много, убедена съм!
Евгения Тонова подчертава, че клубът от отворен за жени от целия регион. „Ние искахме да не сме базирани само в Плевен. Да, повечето ни събития ще се случват тук, няма как да другояче. Но искаме да съберем жени, които не са само от нашия град. Все пак в излъчените първоначални видеа в социалните мрежи не обявихме изцяло идеята. Тази вечер ще разкажем за нея и какво предстои тази година, ще обявим календара със събития. Посланието и от видеата и от вечерта е, че не искаме да сме само от Плевен. Хубаво е да обединим региона. Искаме да сме по-солидарни“. Според Евгения Тонова в Плевен женското общество е много предразположено да поеме цялата гама от събития, които ще се представят през 2025.
„По отношение на профила на нашата дама – искаме да съберем на едно място онези жени, будните, общителните, които не се притесняват да се сближат с непознатите на тяхната маса. Много често си казваме, че имаме достатъчно приятели и не ни трябват повече, затваряме се в себе си. Може би последните четири-пет години ни предразположиха да бъдем такива. Смятам, че сега много успешно ще разчупим този стереотип на мислене, тази стигма“, коментира още основателката на клуба.
Евгения Тонова допълва: Ние сме жени, майки, които вярват, че създаваме едно пространство, което ще бъде споделено и ще се включите в събития, от които да избягате от вкъщи.“

Водещата Елена Сергова определи начинанието като „място и пространство, което всички вие ще превърнете в място на споделяне, синергия и подкрепа. В един мъжки свят имаме нужда от жени, които да ни разбират, подкрепят и ни правят по-силни“.
Тя сподели пред гостите: „В един свят, в който изкуственият интелект все повече ще променя средата ни, ще имаме все по-голяма нужда от пространства, в които да се чувстваме заедно, които ни събират и дори ни овластяват“.
Елена Сергова сподели какво я е мотивирало за участие в събитието: „Много се припознах в идеята, живяла съм в малък град и съм се чувствала в много ограничена среда. Не бях родом от там и имах нужда от място, което да ме свързва с други хора. Тогава това място се оказаха социалните мрежи и затова започнах да общувам чрез тях. Физическият контакт всъщност е много важен. Подкрепям идеята за децентрализация на България за културна и синергийна среда и в по-малките градове. Смятам, че е възможно. По време на пандемията много се надявах хората да се върнат в по-малките градове, да започнат да създават подобни общности, вместо да са нещастни в столицата, например. Привлече ме идеята да се създаде общност в по-малкия град“.
Според нея има голям потенциал за укрепване на явлението женска солидарност. „Има неща, които нас ни свързват като жени. При създаването на общност около различни събития е нормално да се привлекат жени, защото им се дава нещо, от което те по природа се нуждаят. За мен е важно жените и изобщо хората да се подкрепят. Когато, независимо от опита, една жена съзре вътрешната си женска сила и енергия, тогава разбира, че около нея няма конкуренция, а възможност за израстване. Когато видиш жена по-успяла от теб в каквато и да е сфера, в един момент не искаш да се конкурираш с тази личност, а да придобиеш от опита й! Това е тази женска енергия, която се усеща, когато човек е осъзнал себе си и има център. Не се страхуваш от силните жени около себе си, а ги искаш около теб“.
Автор: Виолета Кръстева
Снимки: Фейсбук, фотограф Николай Димитров