ВиК – Плевен ще изпълнява проект за 142,1 млн. лева по ОП „Околна среда 2021-2027 г.“

За Плевен е планирана реконструкция на 5 863 метра водопровод, а за Кнежа – 30 765 метра
Заложено е изграждане на сградни водопроводни отклонения – 234 броя за Плевен и 1 948 бр. за Кнежа
В Министерството на околната среда и водите (МОСВ) вчера бяха подписани договори за модернизиране на ВиК инфраструктура за близо 762 млн. лв. по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Договорите бяха подписани от министъра на околната среда и водите Манол Генов и директорите на 7 ВиК дружества в присъствието и на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Изпълнението на проектите е крачка в общите усилия за насочване на ефективни инвестиции за най-значимите потребности във ВиК отрасъла и справяне с предизвикателствата във водния сектор.
„Днес отбелязваме много голям напредък, защото МОСВ и МРРБ сме критикувани за безводието в страната. А с тези инвестиции в изграждане и реконструкция на съоръжения ще намалим сериозно загубите – знаем, че дружествата са с едни от най-големите загуби според докладите на КЕВР. Ще бъдем стриктни в контрола с управляващия орган на програмата. Пожелавам да се реализират проектите в пълна степен, навреме и без корекции“, каза министър Манол Генов по време на церемонията.
Предвидени са дейности по изграждане, реконструкция и модернизация на инфраструктурата на територията на 21 агломерации, обслужвани от седемте ВиК оператора. Общият бюджет на инвестицията е 1 061 891 040 лв., от които 761 691 326 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ и 320 199 527 лв. съфинансиране от бенефициентите.
Министърът на околната среда и водите Манол Генов и управителят на „Водоснабдяване и канализация ЕООД Плевен инж. Климент Тодоров (на снимката) подписаха договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора“, приоритет 1 „Води“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. в размер на 110,6 млн. лв.
Бенефициент по проекта е „Водоснабдяване и канализация ЕООД – Плевен“ като общата му стойност е 142,1 млн. лева, от които безвъзмездна финансова помощ в размер на 110,6 млн. лева ще бъде предоставена от Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г., а 31,5 млн. лева ще бъдат осигурени като собствен принос на бенефициента.
Целта на проекта на „Водоснабдяване и канализация ЕООД – Плевен“ е изграждане на инфраструктура, чрез която ще се постигне съответствие с националното и европейското законодателство в областта на събирането и отвеждането на отпадни води в целевите агломерации Плевен и Кнежа, повишаване на ефективността на водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, както и оптимизация на процеса на управление на водите.
Идентифицираните дейности целят постигане на съответствие с европейските Рамкова директива за водите и директивите за пречистване на градските отпадъчни води и за качеството на водата, предназначена за консумация от човека.
Проектното предложение на ВиК дружеството включва изпълнението на инвестиции в агломерациите Плевен и Кнежа, разпределени по компоненти:
Водоснабдяване:
За агломерация Плевен:
– реконструкция на водопроводна мрежа – 5 863 метра, изграждане на сградни водопроводни отклонения (СВО) – 234 бр.;
– реконструкция на 12 бр. напорни резервоара и 6 бр. помпени станции;
За агломерация Кнежа:
– реконструкция на водопроводна мрежа – 30 765 метра, изграждане на сградни водопроводни отклонения (СВО) – 1 948 бр.
– реконструкция на 3 бр. резервоари – напорен, черпателен и кула водоем;
Канализация (събиране и пречистване на отпадъчни води):
За агломерация Плевен:
– строителство на канализационна мрежа с обща дължина 20 891 метра, изграждане на сградни канализационни отклонения (СКО) – 1 113 бр.
За агломерация Кнежа:
– изграждане на новопроектирана битова канализация – 58 286 метра, сградни канализационни отклонения (СКО) – 3 533 бр.;
– реконструкция на съществуваща смесена канализация за ползването й като дъждовна – 6 393 метра;
– изграждане на новопроектирана смесена и дъждовна канализация – 1 742 метра, сградни канализационни отклонения (СКО) – 59 бр.;
В проектното предложение са предвидени мерки за повишаване на ефективността на водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, както и оптимизация на процеса на управление на водите чрез:
– надграждане на система за дистанционен контрол и мониторинг на ВиК инфраструктурата – SCADA;
– доставка и внедряване на географската информационна система за управление на активи.
Очаквани резултати след изпълнението на проекта:
– Жители, които ще бъдат свързани към подобрено обществено водоснабдяване – 93 738 лица.
– Жители, свързани към поне вторично пречистване на отпадъчни води – 10 681 лица.
Предвижда се дейностите по проекта да бъдат изпълнени в рамките на пет години и да приключат не по-късно от 31.12.2029 г.
Снимка: МОСВ