Започна фестивалът „Гергьовски люлки“ – пролетен празник на фолклорното богатство в град Левски (галерия)

Рано тази сутрин започна най-голямото фолклорно събитие в град Левски – фолклорният фестивал „Гергьовски люлки“, информира Любка христова от Община Левски. По традиция пъстри гергьовски люлки се залюляха в парка до Общината.
Оригинални православни и католически народни носии от Малчика, католически носии от Трънчовица и Драгомирово и народна носия от Ломско имаха възможност да видят всички на празника. Носиите бяха представени от Валентина Йорданова секретар на НЧ“Пробуда – 1928″с. Малчика. Празнично хоро се изви за радост на домакини и гости.
В Летния театър водещите на конкурсната програма Тоня Тодорова и Красимир Кръстев от НЧ „Георги Парцалев -1901“ приветстваха пазителите и ценителите на българския фолклор, приятелите на фестивала, дошли от близо и далеч да съпреживеят красотата и пъстротата на фестивалната програма.
Кметът на Община Левски Любка Александрова откри официално ФФ „Гергьовски люлки“ с думите: „Добре дошли и от мен! Честит да ни е 1 май, един прекрасен празник, който ние, в град Левски вече единадесета година осмисляме по възможно най-българския начин със съкровищата на българския фолклор. Прекрасно е това първомайско утро и усмивките на лицата ви ме радват. Виждам много познати лица, виждам и непознати лица, които тепърва предстои да станат приятели на нашия фестивал, но най-много ме радват децата в количките, които заедно със своите родители от толкова крехка възраст ще бъдат закърмени с прекрасните български напеви и кръшния ритъм на хората. Това за мен осмисля нашите организаторски усилия и мисия да създаваме условия да бъдат възпитавани нашите младежи, нашите деца в истинските български ценности, които носят възрожденската ни култура и традиции, дълбоко вплетени в българската душа“.
Фолклорното събитие се провежда под патронажа на кмета на Община Левски Любка Александрова, като се организира съвместно от Общината и НЧ „Георги Парцалев-1901“.
За поредна година отговорната и нелеката задача да отличи най-добрите ще има професионално жури с председател проф. д-р Тодор Киров – декан на факултет „Музикален фолклор и хореография“ в Академията за музикално,танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф.Асен Диамандиев“ – гр.Пловдив и зам.-председател Ина Михайлова – журналист, зам.-главен редактор на в. „Дума“. Членове на журито са преподаватели в АМТИИ: проф. д-р Галя Петрова-Киркова – преподавател в катедра „Музикален фолклор“, Доц.д-р Стефан Йорданов – преподавател по български народни танци в катедра „Теория на изкуствата“ и Калин Кирков – инструменталист, преподавател в катедра „Теория на изкуствата“.
Проф. д-р Тодор Киров поздрави всички и отбеляза, че това е празник на българския фолклор, за което той винаги е ратувал – българският фолклор да се поддържа и разпространява.
С красотата и таланта на фолклорни формации, танцови състави, народни оркестри и индивидуални изпълнители в град Левски оживява духът на народната традиция. Певчески и танцови състави, индивидуални изпълнители от градовете и общините Левски, Плевен, Свищов, Габрово, Летница, Пордим, Павликени, Белене, Полски Тръмбеш, Гулянци, Стражица, Сухиндол ще багрят сцената през целия ден с изпълнения на автентичен и обработен фолклор.
Фолклорното съревнование откриха трио „Нове” и ФФ „Свищовлийче“ от гр.Свищов, с художествен ръководител Корнелия Чекелева, с обработен фолклор и песните „Пуста Пена“, „Росна ми росна Росице“, „Чие е това момиче“ и „Китчице“.
Летният театър в Левски оживя и с изпълненията на участниците от НЧ „Георги Парцалев-1901“: малките палавници от ДТС „Чудесия“, с художествен ръководител Даринка Богданова, песните на Анжелика Стефанова и Христина Веселинова, ФФ „Северняшка огърлица“, с ръководител Христина Събева.
Фолклорната надпревара продължава. Съгласно статута тя е в 7 категории с по 3 възрастови групи, като своето желание за участие са заявили 68 фолклорни състава и 31 индивидуални изпълнители.
По традиция са предвидени много награди – Специална награда на кмета на Община Левски, награда на журито и на спонсорите, награда за откритие на фестивала и за най-артистично изпълнение, за най-малък и най-възрастен участник, награда за автентична носия.
Всички участници ще получат грамота за участие, а в различните категории и раздели за отличените на първите три места има дипломи и медали. Община Левски и спонсори са осигурили наградите.
След края на фестивалната програма всички ще имат удоволствието да видят и концерта в Летния театър на народната певица Ана Борисова, с участието на танцов състав „Сборенка“ – гр. Левски.









