Проблеми

Човек с тротинетка блъснал полицай при опит да го спре

Пореден инцидент с тротинетка в центъра на Плевен.

Човек с електрическа тротинетка блъска и събаря полицай в центъра на Плевен. Какво е състоянието на служителя на реда и установен ли е водачът на тротинетката?

Инцидентът е станал на 23 март, но видео от случилото се получи гласност едва сега.

„Полицаят е бил със своя колега и са изпратени на място заради нарушителя, който управлявал тротинетката в центъра на града. На няколко пъти те се опитали да го спрат“, разказа в „Тази сутрин“ по БиТиВи зам.-кметът на Община Плевен, Лидия Петкова.

„Той се е движел с изключително висока скорост“, уточни тя. Полицаят не успял да го спре и паднал. Отишъл е в болница с болки в рамото.

От областната дирекция на МВР в Плевен са заявили, че при тях няма регистриран такъв случай, но Лидия Петкова каза, че инцидентът е заснет от видеонаблюдението на Общината и те са запознати със станалото  още от момента, когато се е случило.

„Нарушителят е с черна каска и черни дрехи и не може да бъде установен“, обясни Николай Георгиев, началник на отдел „Инспекторат“. Направени са опити да се установи това лице по каската и дрехите, но към настоящия момент не се знае кой е той.

По думите на Лидия Петкова има някакви насоки относно тротинетката и каската и е въпрос на време нарушителят да бъде хванат.

От Общината излязоха с апел към плевенчани:

ПРИЗОВАВАМЕ – граждани, родители, институции, за съдействие и подкрепа на кампанията, подета от Община Плевен срещу управлението на електрически тротинетки в централната пешеходна зона на града.

Нека всеки, който е очевидец на подобно нарушение, да снима, да подаде сигнал /горещият телефон на Община Плевен е 064/881- 323/, да не се страхува да съобщи за нарушителите.

Само усилията на Общинския инспекторат и полицията, без подкрепата на обществото, не са достатъчни.  

От ОД на МВР публикуваха днес информация за регистрираните инциденти, за правилата и забраните при управление на електрическа тротинетка.

През изминалата 2024 година на територията на община Плевен са регистрирани 14 ПТП, при които има осем ранени и един загинал. От началото на 2025 година до момента в Плевен е настъпило едно пътно-транспортно произшествие с индивидуално електрическо превозно средство, при което е пострадал един водач.

През пролетта хората започват да търсят алтернативни начини за придвижване. Изключително популярни са индивидуалните електрически превозни средства. В социалните мрежи постоянно виждаме придвижване с опасно висока скорост и рискови прояви на нарушения от този тип превозни средства. Превишаването на скоростта превръща електрическите тротинетки в опасни.
ОДМВР-Плевен напомня задълженията и забраните за водачите на индивидуално електрическо превозно средство

Минималната възраст на водача за управление на ИЕПС е:
1. Шестнадесет години – по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h;
 2. Четиринадесет години – само по велосипедни алеи.

Задължения!
Водачът на индивидуално електрическо превозно средство при движение е длъжен:
1. Да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан;
2. Да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава – възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;
3. В тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява ИЕПС с включени светлини;
4. Да се движи с изправна спирачна система на управляваното ИЕПС;
5. Да ползва каска, ако е на възраст до 18 години.

Забрани!
На водача на ИЕПС е забранено:
1. Да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 km/h; ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура;
2. Да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 – “Забранено е влизането на велосипеди”;
3. Да се движи по улици, обозначени с пътен знак Г13 – “Пътна лента или платно за движение само на превозни средства от редовните линии”;
4. Да развива скорост, по-висока от 25 km/h;
5. Да превозва други лица;
6. Да се движи успоредно до друго ИЕПС или двуколесно пътно превозно средство;
7. Да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
8. Да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
9. Да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
10. Да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
11. Да използва мобилен телефон при управлението на ИЕПС;
12. Тегленето на ИЕПС и използването им за теглене.

Подобни новини

Back to top button