Първа среща по проект DigiMedia4SEN се проведе в турския град Чорум

Започна работата по нов проект по програма „Еразъм +“ с плевенско участие. Проектът „Разширена дигитална медийна грамотност и противодействие на дезинформацията за възрастни хора“, с акроним DigiMedia4SEN е съвместна инициатива на организации от Турция, България и Чехия. Координатор е Çorum Public Education Center от град Чорум, Турция, а партньорите са Lifelong Education Science Art Culture Association (LESACA) от същия град, фондация „Съвременна плевенска медия“ и сдружение „Европа за теб“ от Прага, Чехия.
Разпространението на дезинформация и фалшиви новини заплашва нашите демокрации, поляризира обществените дебати и застрашава здравето, безопасността и околната среда на гражданите на ЕС. Възрастните хора са по-уязвими от това информационно замърсяване. По-специално възрастните над 50-годишна възраст може да нямат медийната грамотност, изисквана от цифровото общество, и са изложени на риск от изключване поради недостатъчно цифрово образование. Те са особено уязвими към манипулация и пропаганда и често споделят повече фалшиви новини, отколкото по-младите потребители. Това може да доведе до икономическо, здравно и социално изключване и да проправи пътя за възрастова дискриминация в медиите.
Проектът за дигитална медийна грамотност за хора 50+ има за цел да ги направи по-подготвени и осъзнати в съвременния дигитален свят.
Целевите групи по проект DigiMedia4SEN са преподаватели на възрастни, институции за обучение на възрастни , медии и НПО, и разбира се възрастни над 50 години, включително такива, които се обучават в различни курсове.
Домакините на първата работна среща на екипите по проекта, която се проведе в град Чорум от 15 до 17 май тази година, бяха подготвили разнообразна програма. Обсъдихме дейностите по проекта, конкретните задачи на всяка организация и определихме датите за втората и третата среща – съответно в Прага и в Плевен. Фондация „Съвременна плевенска медия“ ще проведе семинар за борба с дезинформацията.
Запознахме се с работата в няколко от десетте центъра на Çorum Public Education Center, ръководен от г-н Саадък Ефе. В центровете се организират десетки разнообразни курсове за възрастни – за приложно изкуство, езиково обучение, фризьорство и козметика, кулинария и много други. Имахме възможност да посетим Център за младежи с увреждания и да се включим на открито в техните дейности, сред които фризьорство и оцветяване на керамични фигурки.
Посетихме и редакцията на местния всекидневник Hakimiyet.
Любезните домакини ни запознаха с историята и днешното състояние на град Чорум, който днес наброява около 300 000 души и чийто символ е леблебията. Посетихме близкия град Амасия, забележителен с многото традиционни османски дървени къщи (конаци) разположени на северния бряг на река Йешилърмак, и с Музея на любовта, посветен на романтичната и трагична легенда за Ферхад и Ширин.
Между партньорите от трите държави се зароди истинско сърдечно приятелство, което е гаранция за успеха на проекта.







