Спорт

През 2025 г. Община Плевен подпомага финансово 37 спортни клуба

През 2025 г. Община Плевен подпомага финансово 37 спортни клуба. Това съобщи за БТА главният експерт в отдел „Спорт“ на Община Плевен Стела Тодорова.

Тя обясни, че право на финансово подпомагане, съгласно разпоредбите на Наредба №33 на Общинския съвет в Плевен, имат спортни клубове, със седалище и развиващи дейността си на територията на община Плевен. Със средства, отпускани от Общината, се финансират учебно-тренировъчната и спортно-състезателна дейност на плевенски спортни клубове с Детско-юношеска школа (ДЮШ). 

Сумата за 2025 г. за подпомагане на спортни клубове, отговарящи на условията по наредбата, е 400 000 лв. Тя е разпределена между 30 спортни клуба.

Плевенският общински съвет ежегодно утвърждава размера на финансовите средства, които могат да бъдат отпуснати като целеви разходи, предвидени в бюджета на общината. Размерът на финансовото подпомагане на спортните клубове се формира на база критерии, предвидени в наредбата. За индивидуалните спортове те са: участие на състезателите в държавни и международни първенства и постигнати резултати, а при колективните: брой отбори във възрастова група и брой участия в държавни и международни първенства.

Ежегодно, в срок до 31 януари, заинтересуваните спортни клубове, подават до кмета на община Плевен заявление за финансово подпомагане. Към заявленията кандидатите прилагат формуляри за изчисляване на точките на клуба за предходната година. Кметът със заповед назначава комисия с председател заместник-кметът „Проекти и хуманитарни дейности“ Елина Димитрова. Комисията разглежда постъпилите заявления и приложените към тях документи и извършва проверка на верността на изчислените точки, съобразно критериите за оценка.

Процедурите за финансово подпомагане по тази наредба не се прилагат за спортните футболни клубове, както и за Сдружение „Баскетболен клуб Спартак – Плевен”. Те могат да получават целево финансиране от общинския бюджет на основание изрични решения на Общински съвет. Според последното решение се подпомагат следните клубове: ДЮШ Общински футболен клуб „Спартак – Плевен” – с 230 000 лв.; ДЮШ „Вихър” Славяново – с 80 000 лв.; Футболен клуб „Спартак 1919“ – с 30 000 лв.; ДЮШ БК „Спартак – Пл.” – с 150 000 лв.; ФК с. Ясен – с 3500 лв.; ФК с. Бръшляница – с 3500 лв., и ФК с. Гривица – с 3500 лв.

Всички клубове вече са подписали своите договори с Община Плевен.

БТА

Подобни новини

Back to top button